Vyhledávání

Stará solná stezka

OBR

Mezinárodní spolek  ´Alte Salzstraße Halle-Prag, e.V.‘ (Stará solná stezka Halle-Praha), je německo-česká společnost, která považuje za svou povinnost pečovat o kulturní dědictví této významné historické obchodní cesty. Tato obchodní cesta spojuje zejména díky solnému transportu město Halle an der Saale, město s tisíciletou tradicí výroby soli, kde je dodnes činné nejstarší solnařské bratrstvo, založené už v roce 1491, s tisíciletým městem Prahou, jež je domovem nejstarší univerzitě střední Evropy.

Spolek si klade za úkol podporovat nadregionální aktivity a podpořit tak na jedné straně cestovní ruch a na straně druhé bilaterální kulturní výměnu pro všechny věkové kategorie. Současně připomínat dovednosti a schopnosti našich předků.

ikona souboruPodrobnosti

ikona souboruTisková zpráva

http://www.starasolnastezka.cz/

Pro letošní rok si spolek Alte Salzstraße Halle-Prag spolu s Městem Lößnitz dali velmi náročný úkol, který má charakter výjimečné kulturní akce. V období od 14. do 16. století hrály významnou roli v zásobování Prahy solí právě dodávky z Halle, ať už vodní nebo suchozemskou cestou. byly dokonce garantovány tzv. „konkurenčním principem“ císaře Karla IV. Protože se dodávky, obchod i výběr cel odehrávaly v pražském Týnu (Ungeltu), chtěli bychom i toto vyvrcholení celé kulturní akce realizovat na tomto místě. Solný povoz by měl přijet do Týna a zde na pradávném historickém místě obchodu s hallskou solí (zvaném kdysi ‚Meißner‘, symbolicky napodobit solný obchod a zároveň demonstrovat odpařování soli na zmíněné předváděcí pánvi. Současně by povoz měli doprovázet slavnostně odění členové hallského solnařského bratrstva (Halloren), kteří by na jednom ze staroměstských fiakrů vjeli spolu se solným povozem a podtrhli tak věrohodně středověkou iluzi. Přijetí a přivítání solného dostavníku se spolu s Pražany a ostatními návštěvníky místa zúčastní členové Domovského spolku Lößnitz ve středověkých oděvech. Ti se do Prahy dopraví autobusem, který samozřejmě zůstane zaparkován mimo toto centrum na příslušném místě.

Touto vrcholnou kulturní akcí chceme připomenout historii středověkého čilého obchodu mezi Halle a Prahou. K takovéto náročné dvoutýdenní obchodní cestě, na kterou se vydáme s koňským povozem, aby se „bílé zlato“ se severu dostalo do „zlaté Prahy“, nedošlo už celých 500 let.

 

Vytvořeno 24.6.2015 14:18:04 | přečteno 6210x | kveta.vitvarova