Vyhledávání

Udělení ocenění RNDr. Ivo Rubíkovi

Přebírání ocenění IR

Vážení členové Sdružení,

dovoluji si vás informovat, že v sobotu 5. září 2015 v Českém Krumlově, u příležitosti oslav památek - Národního zahájení Dnů evropského dědictví 2015,

za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana a dalších vzácných hostů, převzala paní M. Rubíková ocenění - ikona souboručestné uznání,

které udělilo Sdružení RNDr. Ivo Rubíkovi za činnost pro Sdružení in memoriam.


Udělení čestného uznání RNDr. Ivo Rubíkovi za činnost pro Sdružení

  • Libor Honzárek, stávající předseda Sdružení historických sídel, Čech, Moravy a Slezska (Český Krumlov, 5.9.2015)

Jedna moudrá filosofická úvaha kladeo tázku „Komu patří a čí jsou vlastně památky“ a zároveň nám odpovídá:  „Památky patří těm, co je vytvořili a také těm, co přijdou po nás“. Jinými slovy, památky nejsou naše, nemáme právo si je přivlastňovat, lépe řečeno nemáme právo je ničit, poškozovat a už vůbec ne je odstraňovat.

Před několika lety jsem byl zástupci svého města určen, abych zastupoval město ve Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, a následně jsem se započal účastnit všech akcí pořádaných Sdružením. Okamžitě mne svým projevem, vystupováním a upřímným vztahem k památkám, ale i ke svému městu, zaujal kolega doktor Ivo Rubík. Dlouholetý starosta města Slaný a též i předseda Sdružení historických sídel. Doktor Rubík byl právě tou personou,  která se v úvodu citovanou úvahou řídila bezezbytku. S Ivo Rubíkem jsem se brzy spřátelil, stejně tak jako asi většina dalších kolegů ve Sdružení. Několikrát jsem jej i ve Slaném na radnici navštívil, a vždy jsem se přesvědčoval, že Ivo byl starostou, který by za své město dýchal doslova a do písmene.

Bohužel 25. 11. 2013 nás všechny, co jsme jej znali, zastihla nemilá zpráva , že doktor Ivo Rubík podlehl boji se zákeřnou nemocí.

Na letošním březnovém Sněmu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska v Uherském Hradišti delegáti Sněmu rozhodli o udělení čestného uznání doktoru Ivo Rubíkovi in memoriam za jeho významnou činnost ve Sdružení historických sídel Čech,  Moravy a Slezska.

Čestné uznání převzala 5. 9. 2015 v Českém Krumlově manželka - Miroslava Rubíková.

 


Vytvořeno 8.9.2015 14:29:41 | přečteno 3265x | kveta.vitvarova