Vyhledávání

Nové Město na Moravě

1

Horácké muzeum máme dvě rarity určené pro děti:

1) Strašidelné sklepení ( ve sklepení muzea jsou umístěny loutky - strašidla, skřítci,.... s hraným příběhem, jsou zaměřeny na výjevy a pověsti z města. Viz přiložený odkaz

https://hm.nmnm.cz/strasidelne-podzemi/

2) Unikátní velký soubor pohyblivých dřevěných figur tzv. Vírský mlýnek, který je  poháněný velkým vodním kolem s vodníkem. Umístěný je na dvorku muzea - viz příloha. Tento mlýnek je velmi hojně navštěvován a obdivován návštěvníky muzea, zejména těmi malými. Mlýnek doprovází i zvuková kulisa.

„MLEJNEK Z VÍRU“
Součást areálu Horáckého muzea tvoří i dvorek, na kterém je v období hlavní sezóny v provozu pro většinu návštěvníků určitě nejzajímavější exponát – tzv. „mlejnek z Víru.“ Název pochází od vodního mlýnku, který postavil Vincenc Navrátil z Víru dětem na potoku u své chalupy. Během 40. – 70. let 20. století zde s pomocí svého syna Adolfa vytvořil rozsáhlý figurální soubor inspirovaný místním prostředím. Pro převod pohybu použili vyřazené součástky z místní textilní továrny, kde Vincenc Navrátil pracoval jako údržbář. Originál získalo darem muzeum v roce 1986 od vnuka Vincence Navrátila p. Stanislava Navrátila. Kopii instalovanou na dvorku zhotovil v roce 1995 umělecký restaurátor p. Josef Filip z Velkého Meziříčí s použitím původních prvků pohonu a tato kopie byla rozšířena o náhon s vodníkem. Začátkem května probíhá každý rok slavnostní Otevírání mlejnku, kterým se zahajuje hlavní sezóna.
 Vytvořeno 9.6.2020 10:42:11 - aktualizováno 9.6.2020 10:47:08 | přečteno 604x | lenka.hornova