Vyhledávání

Plzeňský kraj


Plzeňský kraj nabízí návštěvníkům kombinaci úchvatné přírody a historicky cenných míst. Značnou část jeho území tvoří pohoří Šumava, kde se nachází i jeho nejvyšší bod na Blatném vrchu. Hojně navštěvovanou oblastí jsou i pohraniční hory Český les.

Vítejte v Plzeňském kraji, kraji historicky bohatém, kraji se svéráznou lidovou architekturou, osobitým folklórem a tradicemi. V kraji, kde nic není nemožné! Čistou přírodní krásu, malebnou krajinu a kouzelné hory střídají moderní města a malá městečka. Romantické hrady, zámky i rozhledny, tajemná podzemí a katakomby, přírodní rezervace s jedinečnými ohroženými druhy živočichů – to vše je Plzeňský kraj! Kraj, který proslul po celém světě zlatavým pivním mokem a je rájem pro všechny milovníky piva i dobré kuchyně! Přijeďte k nám – do krásné České republiky do kraje nezapomenutelných zážitků – do Plzeňského kraje!

Plzeňský kraj má velmi výhodnou polohu uprostřed Evropy. Leží v České Republice u hranic s německým Bavorskem. Hlavní metropolí kraje je město Plzeň vzdálené pouze 80 kilometrů od hlavního města České Republiky Prahy. Díky své výhodné poloze je bez problémů dostupné i turistům z Británie. Do Plzně pohodlně přicestujete letecky ( letiště Praha Ruzyně vzdálené 80km od Plzně) autem, autobusem (přímá linka Londýn-Plzeň) i vlakem.

Je mnoho důvodů, proč k nám přijet! V Plzeňském kraji můžete strávit třeba jen víkend nebo nezapomenutelné prázdniny. Můžete přijet za historií či krásnou čistou přírodou, za golfovými zážitky, za zdravím či odpočinkem, strávit zde pohodovou dovolenou s dětmi, užít si adrenalinových sportů, pokochat se nádhernými přírodními scenériemi nebo se léčit v našich lázních. Ať už přijdete z jakéhokoliv důvodu, věříme, že zde strávíte příjemné a nezapomenutelné chvíle! 

Mezi nejvyhledávanější historické památky můžeme zařadit hrady Rabí, Švihov, Velhartice, Radyně či romantické zámky v Manětině, Zbirohu, Horšovském Týně či Kozlu. Upomínkou na působení barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela jsou např. klášter v Plasech či Kladrubský klášter. Pozornost mnoha návštěvníků přitahují i Chodské slavnosti v Domažlicích a čilý kulturní ruch v centru kraje – Plzni. Vhodným místem pro rekraci je především vodní nádrž Hracholusky či okolí šumavských jezer (Černé jezero, Čertovo jezero, Prášilské jezero, Laka). 


Historické památky

Historie na Vás doslova dýchá v celém kraji i v hlavní metropoli Plzni. Aby také ne - vždyť první obyvatelé se zde usadili již před více než 6000 lety. Milovníci historie a kulturních památek si zde přijdou opravdu na své!!

Krajině Plzeňského kraje vévodí mnoho středověkých hradů. Tím nejstarším je románský hrad Přimda - nejstarší kamenný most v Čechách. Za návštěvu stojí i největší hradní zřicenina v Čechách - Rabí. Tato zřícenina patří mezi nejvýznamnější středověké pevnosti střední Evropy. Milovníkům romantických hradů a zámků by určitě neměla uniknout návštěva Velhartic v Pošumaví nebo loveckého záměčku Kozel nedaleko Plzně. Za návštěvu stojí i další hrady: Klenová u Klatov, vodní hrad Švihov, Kašperk, Radyně, zámek v Manětíně s unikátní galerií soch, květinový zámek v Nebílovech, zámek v Bezdružicích nebo zámek Zbiroh.


O židovském osídlení zdejší krajiny vypovídají židovské památky - starobylé židovské hřbitovy, muzea, částečně zachovalá ghetta, ale hlavně synagogy. V hlavní metropoli kraje v Plzni najdeme tu nejvýznamnější - třetí největší synagogu na světě a druhou největší v Evropě - je to Velká synagoga z roku 1893.


Za historickými památkami se vyplatí přijet určitě do města Plzeň! Centrem tohoto královského města z roku 1295 je jedno z největších českých náměstí a právě zde za návštěvu stojí gotická katedrála sv. Bartoloměje. Ze 102 metrů vysoké věže katedrály- mimochodem nejvyšší kostelní věž České republiky -  se můžete pokochat pohledem nejen na střechy historického centra Plzně, ale za jasného počasí uvidíte i Šumavu. Na náměstí najdete i další historické budovy - krásnou renesanční radnici, ke které patří i sousední Císařský dům a spoustu měšťanských domů. Z jihovýchodního rohu náměstí se pak dostanete k františkánskému klášteru s kostelem Nanebevzetí panny Marie. V Plzni určitě nevynechejte návštěvu plzeňského historického podzemí - iünikátního systému sklepů, dovodňovacích štol a kanalizace nacházející se ve dvou až třech podlažích. Celková délka tohoto podzemí je 17 kilometrů a v části, která je přístupná veřejnosti si můžete prohlédnout i řadu zajímavých předmětů, které byly nalezeny při archeologických průzkumech.

 
Vytvořeno 17.5.2016 15:22:31 | přečteno 1609x | lenka.hornova