Vyhledávání

Kutná Hora 2017

Kutní Hora Zvon

TOP týden 11. - 17. 10. 2017

Zavítejte do Kutné Hory za ojedinělým zážitkem – zúčastněte se vyzdvižení zvonu na věž kostela sv. Jakuba historickou technikou. Zveme Vás samozřejmě na návštěvu Kutné Hory po celý rok, kdy se koná řada prestižních kulturních akcí a festivalů, podívejte se na naše webové stránky www.kutnahora.cz . Pokud ovšem chcete být svědky této ojedinělé a unikátní akce, nezapomeňte přijet v říjnu!

Omlouváme se všem, kteří již měli naplánovanou cestu na 14.10.2017, kdy mělo k vytažení zvonu dojít. Z technických důvodů je ale posunut termín vyzdvižení zvonu o týden dříve – na 7.10.2017 !!!

V sobotu 7.10.2017 bude tedy den D – přijďte se podílet na vyzdvižení zvonu

V minulých dobách bylo vyzdvižení zvonu vždy spojeno se slavností celého města. Principem vyzdvižení zvonu do věže je šlapací kolo o průměru 4,7 m a jednoduchý systém kladek, které vyzdvihnou zvon k dnes opuštěné zvonové stolici. Jedná se o téměř světový unikát, který v průběhu týdne před samotným vyzdvižením představí i jednotlivá řemesla, bez nichž se tehdejší stavitelé neobešli.

11. října 2017
Seznamte se s naším historickým městem
Dopoledne navštivte České muzeum stříbra, které nabízí návštěvníkům nejen bohatou expozici ze života horníků a podnikatelské šlechty, ale seznámí vás i s cestou stříbra od stříbrné rudy po ražbu grošů. Právě zásoby stříbra a světoznámé stříbrné groše proslavily Kutnou Horu po celé Evropě. Nezapomenutelným zážitkem pro každého bude zajisté i návštěva středověkého stříbrného dolu. Zastavte se ve Vlašském dvoře, bývalé královské mincovny, a poté si odpočiňte na terasách parku svažujících se až k říčce Vrchlici.

12. října 2017
Obdivujte barvy podzimu na Rovinách
Vydejte se podél toku Vrchlice, kde budete mít možnost obdivovat nejen neobvyklé pohledy na památky a panorama Kutné Hory, ale i nádherné podzimní barvy jinak zeleného pásu Rovin, který přímo vybízí k procházkám. Zastavte se před reliéfem Jaroslava Vrchlického, který svůj pseudonym odvodil právě od této říčky. Za příznivého počasí můžete dojít až k Velkému rybníku a cestou obdivovat krásnou přírodu i úžasnou kaskádu mlýnů, které kdysi na Vrchlici pracovaly.

13. října 2017
Křivolaké uličky v centru mají své kouzlo
Úzké romantické uličky, podloubí, zajímavá zákoutí i monumentální památky - co tato místa všechno zažila… Pojďte se toulat a objevovat příběhy dávných časů, možná potkáte Rozinu Ruthardovou nebo Mikuláše Dačického z Heslova. Pokud ne, zajděte alespoň do jeho rodného domu, kde můžete nyní navštívit multimediální expozici věnovanou historii Hor Kutných a památkám zapsaným na Listinu UNESCO. Nezapomeňte cestou zavítat do některé z příjemných hospůdek na chutnou krmi a řízný mok.

14. října 2017
Zajímavá jsou i okolní města – navštivte je!
Okolní města mají určitě také co nabídnout.
Zkuste Čáslav, jejíž muzeum patří mezi nejstarší venkovská muzea v Čechách a kostel sv. Petra a Pavla láká vyhlídkovou věží.
Navštivte Kolín se známou synagogou, jednou z nejstarších a nejcennějších památek svého druhu v Čechách i starým židovským hřbitovem. Gotická katedrála sv. Bartoloměje je další dominantou, která stojí za shlédnutí.
Zajeďte si do Poděbrad – lázeňského města, které nabízí odpočinek v rozsáhlém parku s vodními prvky, nebo navštivte Polabské muzeum, jehož součástí je i památkově chráněný středověký špitál z r. 1444 a bývalý klášter z konce 19. století.
Nedaleko je Nymburk se známým středověkým opevněním, s jehož budováním se započalo už v roce 1280. Vlastivědné muzeum pak nabízí např. expozici Bohumila Hrabala. Vzácnou ukázkou gotické cihlové architektury je kostel sv. Jiljí vybudovaný v letech 1280 – 1380.

15. října 2017
Typické panorama Kutné Hory – vydejme se tam
Každý jistě zná kutnohorské panorama s chrámem sv. Barbory a Jezuitskou kolejí, proto byste neměli tuto část města minout. Nejlépe si ji „vychutnáte“ z vyhlídky u kostela sv. Jakuba a zvonit vám k tomu bude již nový zvon Jakub Maria. Po prohlídce chrámu pokračujte do zahrad nad Jezuitskou kolejí, navštivte některou ze zajímavých výstav v Galerii Středočeského kraje a zajděte do příjemné kavárničky na malé občerstvení. Pokud přijdete s dětmi, určitě navštivte vizuální herny, děti budou určitě nadšeny.

16. října 2017
Sedlec – tajemné místo Kutné Hory
V pondělí, kdy je většina památek uzavřena, navštivte Sedlec – část Kutné Hory, kde se nachází jedna ze dvou katedrál zapsaných na Listinu UNESCO. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci se začala stavět již ve 12. století a uchvátí Vás průzračnou architekturou Jana Blažeje Santiniho. Nenechte si ujít ojedinělou příležitost projít se nad klenbami katedrály či spatřit úžasnou zlatou Sedleckou monstranci. Nezapomeňte navštívit i Kostnici, nejnavštěvovanější objekt v Kutné Hoře. Více informací naleznete na www.sedlec.info

17. října 2017
Vypravte se na Kačinu, ochutnejte kutnohorská vína, …
Nedaleký empírový zámek Kačina s nedávno zrekonstruovanými interiéry včetně divadla, knihovny či kaple, uchvátí každého. Jen sedm kilometrů od Kutné Hory můžete obdivovat nejen interiéry zámku, ale i nově revitalizovaný rozsáhlý park s fantastickými průhledy. V těsném sousedství zámecké zahrady jsou nově vysázené vinice, které dávají chutné hrozny na výrobu místního vína. Vypijte tedy sklenku na zdraví - i víno je totiž jedním z fenoménů, které nesmíte opomenout při vaší návštěvě Kutné Hory.

Akce v roce 2017

20.3. Rovnodennost v Sedlecké katedrále – Kutná Hora

15.-16.4. KH Tour – Mistrovství ČR horských kol

3.-10.6. Mezinárodní hudební festival – Kutná Hora 2016 – X. ročník

23.-30.6. Operní týden – XXI. ročník

22.-23. Oslavy svátku sv. Jakuba

17.-20.8. TyjátrFest – Kutná Hora

8. – 10.9. Ortenova Kutná Hora

30.9. Svatováclavské slavnosti – Kutná Hora

7.10.  Vytažení nového zvonu na věž kostela sv. Jakuba historickou technikou

4.12. Rozsvícení vánočního stromu a oslava sv. Barbory


Vytvořeno 25.9.2017 14:20:58 | přečteno 3057x | kveta.vitvarova