Vyhledávání

Hlavní město Praha

MČ Praha 2

Byla doručena 1 přihláška.
ikona souboruPraha - Areál Havlíčkovy sady (Grébovka)

Hodnotící komise se sešla v pátek 31.1.2014.

Hodnotící komise rozhodla o vítězi krajského kola soutěže Památka roku 2013 za hl. m. Praha a nominuje Areál Havlíčkovy sady (Grébovka) - soubor do celostátního kola.
Zdůvodnění:
Postupnou obnovu areálu lze hodnotit velmi pozitivně – provedení parku a všech jeho objektů je vysoce kvalitní, kultivované, komplexní, citlivé, s vědomím, že přispívá k uchování kulturních hodnot a kulturního dědictví.
· Vazba na prostředí: Soubor Havlíčkovy sady je jedinečný, vysoce hodnotný soubor stavebních objektů s převážně krajinářsky a místně romanticky řešenými zahradními úpravami včetně mohutných terénních úprav v příkře svažité části a terasovitého řešení vinice. Celkové řešení přispívá k posílení jedinečného charakteru prostředí a zvýrazňuje jeho urbanistickou a architektonickou hodnotu. Významným aspektem je v tomto případě i zachovaná historická autenticita místa.
· Využití: Havlíčkovy sady slouží jako městský, veřejnosti přístupný park. Jeho jednotlivé objekty nalezly po rekonstrukci smysluplné a s parkem se slučující využití. Gróbeho vila, sloužící jako školicí středisko, je pro veřejnost využívána při pořádání tradičních koncertů a akcí při zvláštních příležitostech. V objektu Pavilonu byl obnoven provoz kuželny a otevřen provoz kavárny a sociálního zařízení. Umělá jeskyně Grotta je s přilehlým jezírkem a vyhlídkou veřejně přístupnou částí parku a dnes slouží jako scéna pro koncerty a různá vystoupení. Také se zde mohou konat svatební obřady. Viniční altán je celoročně využit pro provoz kavárny a vinárny a dále také pro různé kulturní i soukromé akce. Tato výletní restaurace nabízí rovněž jedinečný pohled na panorama některých pražských částí a dominant.
Pro obyvatele města, i jeho návštěvníky je celý areál společenským, kulturním a především rekreačním centrem.

Vytvořeno 2.9.2014 14:36:42 | přečteno 1853x | lenka.hornova