Radnice - Telč

Předmětem komplexní obnovy radnice v historickém centru města byla hlavní budova, dvorní objekt (bývalá šatlava), stodola a zahrada. Součástí obnovy je také celkové zrestaurování průčelní fasády do náměstí se sgrafity a kamennými prvky, výměna klempířských výrobků, oprava cimbuří, oken a okenic. Doplněn byl nově i radniční zvon. Realizaci rekonstrukce provedla firma Status stavební a.s. v letech 2020 až 2022. Obnovu fasády zrealizovala firma KV-STAVING servis s.r.o. v roce 2022.
Náklady byly 36,47 mil. Kč vč. DPH; dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro památky UNESCO byla 25,6 mil. Kč; 10,87 mil. Kč uhradilo město; fasáda (2,17 mil. Kč z celkových nákladů) byla z části 874 tis. hrazena ze státního rozpočtu – z Programu regenerace MPR a MPZ 2022.
Cílem obnovy bylo zajistit plnohodnotné využití prostor pro kulturní a společenské aktivity pro nejširší veřejnost – vstupní síň (mázhaus) jako galerie/expozice výtvarných děl, obřadní síň pro svatební obřady, setkávání s veřejností, jednání zastupitelstva, kulturní a spolkové akce také jako přednáškový sál. Nově zrekonstruované prostorné reprezentativní informační centrum v přízemí přístupné turistům bez bariér. Expozice v suterénu objektu je věnovaná archeologii – významným archeologickým nálezům v okolí Telče. Další přidanou hodnotou obnovy je propojení návštěvnického (informačního) centra, expozic a galerie s prostorem zahrady. Ten je ideálním místem pro nejrůznější vernisáže, relaxaci a pobyt v návaznosti na galerii ve vstupní síni radnice a také pro venkovní společenské akce, kdy zázemí dotváří volně přístupný prostor v obnovené stodole ve dvorním traktu.
Předmětem komplexní obnovy radnice, dominantního objektu v historickém centru města, byla hlavní budova, dvorní objekt (bývalá šatlava), stodola a zahrada. V hlavním objektu se rekonstrukce dotkla všech stávajících prostor (kromě podkroví), byl nově zpřístupněn suterén, bylo obnoveno propojení s objektem šatlavy a propojení suterénu radnice s novou expozicí a dvorní částí s relaxačním prostorem pod altánem v zahradě. Součástí obnovy je také celkové zrestaurování průčelní fasády do náměstí se sgrafity spolu s restaurováním kamenných prvků, s výměnou klempířských výrobků, opravou cimbuří s keramickou krytinou, opravou oken spolu s novými okenicemi na tzv. „slepých“ oknech. Doplněn byl nově i radniční zvon.
Realizaci rekonstrukce provedla firma Status stavební a.s. Obnovu fasády zrealizovala firma KV-STAVING servis s.r.o.
Obnova spočívala v dispozičních úpravách a rekonstrukci nevyhovujících konstrukcí včetně rekonstrukce vnitřních rozvodů. Cílem obnovy bylo zajistit plnohodnotné využití prostor pro kulturní a společenské aktivity pro nejširší veřejnost – vstupní síň (mázhaus) jako galerie/expozice výtvarných děl, obřadní síň pro svatební obřady, setkávání s veřejností, jednání zastupitelstva, kulturní a spolkové akce také jako přednáškový sál. Nově zrekonstruované prostorné reprezentativní informační centrum v přízemí přístupné turistům bez bariér. Expozice v suterénu objektu je věnovaná archeologii – významným archeologickým nálezům v okolí Telče. Cílem obnovy je rovněž propojení návštěvnického (informačního) centra, expozic a galerie s prostorem zahrady. Ten je ideálním místem pro nejrůznější vernisáže, relaxaci a pobyt v návaznosti na galerii ve vstupní síni radnice a také pro venkovní společenské akce, kdy zázemí dotváří volně přístupný prostor v obnovené stodole ve dvorním traktu.
Stručná historie objektu:
Mohutná stavba, vymykající se z drobného měřítka měšťanských domů, zaujímá parcelu přibližně dvakrát tak širokou, jako nacházíme u jiných domů na náměstí v Telči. Objekt se skládá z hlavního domu do náměstí, dvorního samostatného domu (bývalé věznice), zahrady a stodoly, která uzavírá zadní trakt areálu radnice.
Budova radnice je široký dvoupodlažní objekt, prezentující se do náměstí domovním sgrafitovým průčelím, završeným atikovým patrem a ukončeným profilovanou korunní římsou se zubořezem (cimbuřím). Nad nízkou atikou s cimbuřím se zhruba v ose fasády zvedá středová věžička na válcovém dříku, završená lucernou s kulovou bání.
Parter fasády je ukončený do čtyř polokruhových oblouků arkád loubí, zaklenutých křížovými klenbami s hřebínky. Fasáda je členěná vysokým pilastrovým řádem, ukončeným náznakem toskánských hlavic, podpírajících architráv. V podlažích je průčelí dělené průběžnými parapetními římsami, kopírujícími obrysy pilastrů. Vchod do vnitřní síně, která je vpředu zaklenutá klášterní klenbou s koutovými výsečemi a s hřebínky, je renesančními vraty osazenými v kamenném portálu. Klenby vnitřní velké síně se sbíhají do středového šroubovitě profilovaného sloupu.
Sdružená čtyřtabulková okna s vnitřním dělením do kříže, osazená ve čtyřech okenních osách, jsou po obvodu lemovaná plochými šambránami. Sdružená okna druhého podlaží jsou doplněná přímými nadokenními římsami. V pravé části krajního zdvojeného slepého okna atikového patra (pravém při pohledu z náměstí) se nachází barokní kovová stříška, pod kterou byl původně umístěný zvon. Zbylá slepá okna atikového patra jsou kryta dřevěnými žaluziemi.
První písemné zmínky o existenci radnice pocházejí z roku 1443. V roce 1530 neodolala zničujícímu ohni. K nové výstavbě došlo až v roce 1533 a vznik renesančního sgrafitového průčelí je datován rokem 1574 (dokládá ukončení stavby) a do nynější zdvojené čtyřosé podoby bylo průčelí upraveno v klasicismu. Poslední větší stavební úpravy proběhly v roce 1953 a bylo při nich opraveno také sgrafitové kvádrování průčelí. Drobnější úpravy interiéru byly realizovány na počátku tohoto století.
Ve dvoře radnice stojí věžovitá budova se sedlovými portálky a gotickými okénky. Budova vznikla současně s výstavbou radnice jako šatlava-věznice. Na hlavní budovu a objekt věznice navazuje radniční zahrada.
Jako podklad pro úspěšné řešení rekonstrukce domu byly vypracovány potřebné průzkumy a posudky:
Restaurátorský průzkum hodnotných prvků interiérů radnice čp. I/10 na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči, zpracovatel: Mgr. Michal Vedral, Mgr. Jana Waisserová, Mga. Jan Semerád, termín zpracování duben - květen 2016
Průzkum vlhkosti a vodorozpustných solí objektu radnice, zpracovatel: Remmers s.r.o., Kolovratská 1445, 25101 Říčany u Prahy, termín zpracování duben 2016
Stavebně historický průzkum radnice čp. I/10, zpracovatel: PhDr. Pavel Borský, CSc., Brno 2010
V rámci projektu byl zajištěn archeologický dohled a průzkum při otevření nepřístupných prostor, případně řešení zemních prací (dvorní zahrada).
Restaurátorský záměr a průzkum průčelní fasády domu čp.10, Slavonice 10/2021, zpracoval BcA. Daniel Chadim
Plánované využití objektu:
Po obnově objekt znovu slouží pro nejširší veřejnost - jednak i nadále jako městský úřad, ale současně bude využíván i pro nejrůznější kulturní a společenské či vzdělávací akce.
Kromě přístupného informačního centra (návštěvnost informačního centra přesahuje 50 tis. osob za rok) a výstavních prostor v přízemí jsou dalším přínosem také nově otevřené expozice v suterénu radnice a provázání suterénu se zahradou, upravenou a doplněnou mobiliářem a altánem pro posezení a odpočinek.
Zdroje financování, event. rozpočet (dotace):
V listopadu 2020 byla započata rekonstrukce, celková obnova objektu Radnice v Telči. Tato pro Telč významná akce obnovy velice využívaného objektu města byla zdařile dokončena v lednu 2022. Fasáda byla dokončena v září 2022.
Rozpis nákladů:
Projektová příprava: 1 045 440,00 Kč
Zabezpečení stavby (náklady na TDI, AD a BOZP): 662 577,50 Kč
Stavební náklady: 31 970 583,00 Kč
Vybavení vnitřních prostor a expozic: 2 350 000 Kč
Ostatní náklady (digitalizace památky): 441 650 Kč
Náklady 36,47 mil. Kč vč. DPH, dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro památky UNESCO 25,6 mil. Kč, a 10,87 mil. Kč byla hrazena z rozpočtu města; fasáda (2,17 mil. Kč z celkových nákladů) byla z části 874 tis. hrazena ze státního rozpočtu – z Programu regenerace MPR a MPZ 2022.
Závěrečný komentář a stručné zdůvodnění přihlášky:
Iniciátorem celé akce obnovy radnice bylo vedení města, které hledalo možnosti opravy objektu a také využití dosud nevyužívaných prostorů, které byly vzhledem k velké vytíženosti objektu velmi potřebné. Estetickým přínosem je také zrestaurování průčelní fasády do náměstí. Město náležitě přihlédlo k těmto potřebám a připravilo projekt komplexní rekonstrukce, na který se podařilo získat dotaci z evropských fondů pro obnovu památek. Občané i návštěvníci Telče tuto obnovu vnímají jako potřebnou a byla pozitivně přijata.
Realizací projektu došlo k obnově jedné z nejvýznamnějších památek města Telč. Památky, která se nachází v historickém jádru města, které je zapsáno na seznam UNESCO. Po kvalitně a odborně provedené obnově objekt slouží občanům i návštěvníkům města, je veřejně přístupný. Mimo zázemí pro činnost veřejné správy došlo ke zkvalitnění zázemí pro konání kulturních a jiných společenských akcí, došlo k otevření a zpřístupnění nových atraktivních prostor v suterénu objektu, vybudování nových volně přístupných expozic, došlo k obnově radničního dvora. V neposlední řadě došlo k významnému zkvalitnění prostor informačního centra, které nyní nabízí reprezentativní zázemí a kvalitní služby odpovídající významu Telče, města UNESCO.