Vyhledávání

Cheb

Cheb

TIP na výlet pro žáky ZŠ a SŠ
- prohlídka města
1. pěší zóna s historickými daty
2. náměstí - návštěva infocentra, návštěva galerie výtvarných umění nebo návštěva Chebského muzea, prohlídka městských domů na náměstí - bizarní skupiny domů Špalíček včetně Schirndingerova domu - Památka roku 2014 (každý dům má svoji samostatnou historii, ve špalíčku mají skvělou zmrzlinu)
3. kostel sv. Mikuláše
4. areál Chebského hradu s městským opevněním
5. zakončení v areálu Krajinky pod hradem
Celá prohlídka je na cca 4 hodiny.

Ubytování a stravování

Kulturní akce

Historické památky

ikona souboruChebské niky
Historické město Cheb přidalo v posledních letech k řadě svých památek nová umělecká díla. Duchovním otcem originálního projektu Chebské niky se stal ředitel chebské Galerie4, vášnivý fotograf Zbyněk Illek, který si při pořizování obrázků v ulicích starého Chebu povšiml, že mnoho historických budov má na fasádě prázdné niky a kartuše, jež v minulosti obsahovaly malé sochy či znak majitele domu. Sošky často prozrazovaly, jaký řemeslník v budově bydlí a pracuje, jenže mnohé z nich zmizely v propadlišti dějin a výklenky ve fasádách zůstaly prázdné.
 Výtvarníci z Galerie 4 našli asi 25 takových míst, k obnově vybrali třetinu z nich. Poté oslovili významné umělce z celé České republiky a roku 2005 se deset zájemců z jejich řad zúčastnilo semináře, na němž se dozvěděli podrobnosti o historii města, jeho ulic a domů a o původní podobě historického centra. Na konci akce se výtvarníci mohli rozhodnout pro konkrétní objekt, pro nějž pak tvořili své dílo. V první fázi finančně náročného projektu dostaly „zelenou“ čtyři sošky, jejichž odhalení se pak konalo v září roku 2007. Hned o rok později k nim ale přibyla další čtveřice a roku 2011 se při příležitosti 950. výročí založení města zaplnily i zbývající prozatím osiřelé niky. Prázdné nezůstaly také zmíněné domovní kartuše.
Prohlídka oživených nik se samozřejmě neobejde bez procházky, v jejímž rámci se můžete seznámit s velkou částí historického centra, které je městskou památkovou rezervací od roku 1981. Dílka v nikách neohromí svými rozměry, ale zaujmou svým často velmi originálním pojetím, a zaslouží si také připomínku, že jejich zrození je ve většině případů záležitostí až několika měsíců. Takže až budete zaklánět hlavu a vzhlížet vzhůru ke znovu zaplněným nikám, mějte na paměti, že máte před očima to nejlepší, čím mohli čeští výtvarníci přispět ke zkrášlení chebských ulic a náměstí.

 Turistické infocentrum Cheb
Jateční 476/2
Cheb, 350 20

Mapa města

Vytvořeno 12.7.2016 13:30:26 | přečteno 5899x | kveta.vitvarova