Vyhledávání

Lipník nad Bečvou

Zvonice (autor Petr Tomáš)

TIP NA VÝLET

Město Lipník nad Bečvou je starobylé město v samém srdci Moravské brány s 8,5 tisíci obyvateli. První písemná zmínka o Lipníku pochází z r. 1238, samotné město je ale nepochybně starší. V minulosti tudy procházela důležitá obchodní cesta zvaná Jantarová stezka. Z jedné strany tuto prastarou obchodní stezku lemují Hostýnské vrchy a z druhé strany vrchy Oderské. Údolím Moravské brány protéká řeka Bečva. Od roku 1989 je Lipník nad Bečvou městskou památkovou rezervací. V Olomouckém kraji jsou pouze dvě památkové rezervace – Lipník nad Bečvou a Olomouc.

Tipy na výlet pěšky

Tipy na výlet na kole

Tipy na výlet na in-line bruslích

Tipy na výlet pro rodiny s dětmi a školní výlety

Památky

Virtuální prohlídka města

Ubytování

Stravování


Návštěvníci města mohou zdarma od května do září využít služeb průvodcovské služby zprostředkované turistickým informačním centrem. Průvodce provede zájemce  historickým jádrem města, které je vymezené pásem hradeb z 16. století. Tato oblast zahrnuje kromě měšťanských domů i radnici složenou ze 4 původních domů, 2 kašny, mariánský sloup, kostel sv. Jakuba Většího s jeho šikmou věží či meditační zahradu. V renesanční zvonici předvede průvodce návštěvníkům chod unikátního hodinového stroje z 1. pol. 18. století a dětem představí skřítka Dobročáska, patrona a ochránce hodinového stroje. Kdo se rozhodne vystoupat po schodech nahoru, spatří nejstarší zvon v přerovském okrese, Jakuba, a jeden z největších zvonů na Moravě, Michala. Trasa prohlídky zavede návštěvníky i na židovské hřbitovy. Málokteré město se může chlubit dvěma hřbitovy, které se nacházejí v těsném sousedství. Tumba rabína Barucha Theomina Fränkela na Starém židovském hřbitově bývá doposud hojně navštěvována souvěrci z celého světa. Prohlídka bude pokračovat k budově bývalé synagogy, po Staronové synagoze v Praze je druhou nejstarší synagogou v ČR. Zde je zajímavá např. klenba hlavního sálu s cihlovými žebry ve stylu pozdní gotiky. V současné době slouží jako kostel Církve československé husitské. Stranou městského jádra leží v Bratrské ulici památkově chráněný areál piaristického kláštera, kde v letech 1883–1884 studoval Johann Gregor Mendel. Hned vedle kláštera se nachází kostel sv. Františka Serafinského, k němuž přiléhá novoklasicistní zámek a zámecký park. Prohlídka bude zakončena na unikátní střešní zahradě, nejstarší v zemích severně od Alp, která byla vybudována k relaxaci. Přímo pod střešní zahradou se nalézá galerie Konírna, kde můžete po celý rok navštívit zdarma rozmanité výstavy. Přehled výstav naleznete na webových stránkách města www.mesto-lipnik.cz.

Prohlídky města s průvodcem vycházejí od května do září od turistického informačního centra vždy v 10 a ve 14 hodin. V rámci této prohlídky je o víkendech přístupná i pamětní síň Policie ČR. Expozice nabízí dobové dokumenty, fotografie, zbraně a další zajímavosti ze života četníků v našem městě. Zájemci mohou absolvovat po předchozím telefonickém objednání zdarma i speciální prohlídky židovských památek, církevních památek, lipenských parků a zahrad, kovářských skulptur či nový prohlídkový okruh s názvem Po stopách hrdinů, při němž se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavého z válečných dějin Lipníka nad Bečvou.

Na návštěvníky všech věkových kategorií se těší městská památková rezervace a kovářské město Lipník nad Bečvou.

Turistické informační centrum Lipník and Bečvou

nám. T.G. Masaryka 13

751 31, Lipník nad Bečvou

tel.: 581 773 763, 731 640 848

email: tic@mek-lipniknb.cz

Mapa města

 

Lipník n. B.

Hradby (autor Petr Tomáš)

Hradby (autor Petr Tomáš)

 
in aqua aequitas II  (autor Petr Tomáš)

in aqua aequitas II (autor Petr Tomáš)

 
kostel sv  Jakuba (autor Petr Tomáš)

kostel sv Jakuba (autor Petr Tomáš)

 
Zvonice (autor Petr Tomáš)

Zvonice (autor Petr Tomáš)

 
Tilia (autor Petr Tomáš)

Tilia (autor Petr Tomáš)

 
Náměstí T G M  (autor Petr Tomáš)

Náměstí T G M (autor Petr Tomáš)

 
Stresni zahrada (autor Petr Tomáš)

Stresni zahrada (autor Petr Tomáš)

 
 
Vytvořeno 12.7.2016 13:31:17 | přečteno 4199x | kveta.vitvarova